Головна » 2017 » Квітень » 22 » Для чого потрібна побілка дерев? (Корисно знати всім)
Для чого потрібна побілка дерев? (Корисно знати всім)

В рамках загальношкільного проекту з виховної роботи «Крок до Зірок» та за напрямком роботи для учнів 5-х класів «Трудове та економічне виховання», ми працювали протягом ІІ семестру.

19 квітня 2017 року учні 5- Б класу провели рекламну акцію проекту та із задоволенням розповіли жителям Новоселиці, для чого потрібна побілка дерев презентувавши їм буклет, який містив таку інформацію:

Правильний догляд за плодовими деревами – запорука їхнього здоров'я, довголіття, рясного і якісного врожаю.

Навіщо білити дерева?

Якщо осіння побілка виконується для того, щоб не допустити утворення взимку в корі дерев і чагарників тріщин, морозобоїн та знищити хвороботворні мікроорганізми і шкідників, що зібралися перезимувати в корі, то побілка дерев навесні здійснюється для захисту їхніх штамбів і скелетних гілок від опіків, оскільки в цей час сонце дуже активне, а на рослинах ще немає листя, яке могло би захистити кору від перегріву. Окрім того, побілка навесні є профілактичним заходом від збудників хвороб і шкідників, яким усе-таки вдалося пережити зиму в тріщинах кори й верхньому шарі ґрунту. Саме тому дерева білять мінімум двічі на рік – восени та навесні.

Коли білити  дерева?

Восени.

Найважливішою вважається осіння побілка яблунь, вишень, слив и груш – без цієї процедури плодоносники можуть не тільки втратити декоративність, а й загинути, оскільки різкі перепади температур в осінньо-зимовий період можуть призвести до сильних пошкоджень кори. Білити плодові дерева потрібно в жовтні або листопаді, перед самим початком заморозків. Якщо процес пройде успішно, ваш сад буде захищений від морозів, утворення криги на стовбурах і від голодних зайців, що поїдають кору.

Навесні.

Весняну побілку здійснюють у лютому або на початку березня: в цей час стовбури дерев можуть нагріватися вдень до 11 ºC, а це провокує надто ранній початок сокоруху. А нічні температури в кінці зими і на початку весни можуть опускатися до -10 ºC, і це призводить до замерзання соку, розриву тканин і утворенню морозобоїн. Біла фарба на стовбурах і скелетних гілках відштовхує сонячні промені, захищає кору від перегріву й не дозволяє деревам невчасно прокинутися.

Правила побілки дерев.

Перший етап - ручне очищення стовбура і гілок.

У вологу погоду очищаємо стовбур і підстави нижніх скелетних гілок від мохів та лишайників, старої відшарувалася кори. Робимо це руками в садових матер'яних рукавичках. Ніяких пластикових і, тим більше, металевих скребків, щіток, мочалок і тому подібного застосовувати не можна - вони дуже сильно травмують кору, замість користі завдасте шкоди рослині. Щоб очистити тріщинки і поглиблення, скористайтеся дерев'яним ножем або просто загостреною скіпочкою. Очищаючи кору, ви видаляєте частину залишків замовити шкідників, збудників хвороб. Всі счіщенное підлягає спаленню.

Другий етап - дезінфекція кори. Проводити дезинфікуючу обробку найкраще в суху погоду і коли мине загроза дощів, інакше вся робота піде нанівець. Користуватися можна 3-5%-ним (300-500 г на 10 л води) розчином мідного купоросу і іншими медьсодержащімі препаратами - бордоською сумішшю, ХОМом, оксихом, Абіга-пік. Проводять обприскування кори стовбура і гілок так, щоб розчин не тік по корі потоками. Від такої обробки користі мало, більше шкоди. Обприскування потрібно провести мелкодисперсное, тобто крапельки розчину повинні бути дрібними, огортаючи кору туманом і просто осідаючи на ній.

Третій етап - забивання ран. Для цього є маса рецептів різноманітних замазок. Глиняна балакуха. Це відома з давніх часів і з успіхом застосовується замазка. Використовують глину в чистому вигляді або в суміші з вапном, гноєм, мідним купоросом. Розводять її до консистенції густої сметани. Наприклад: на 200 глини додають 100 г коров'ячого гною і трохи дрібно нарізаної соломи. Все це розводять у воді до консистенції сметани. Така суміш добре виконує свої захисні функції, довго не розтріскується, не кришиться.

Основне правило побілки дерева!

Не потрібна побілка молодим деревам з гладкою корою. Вона дійсно може закупорити пори і заподіяти їм шкоду. Можна не білити дерева, якщо вдало проведена осіння побілка та її складові не змилися з дерева снігом і опадами. Це відбувається нечасто, однак буває. У такому випадку дерево залишається частково захищеним і може обійтися без побілки.

С.В. Кірка - класний керівник та

прес - центр УС "Об'єктив" 5-Б класу