Головна » 2017 » Лютий » 6 » Флора чарівних Карпат
Флора чарівних Карпат

Метелика ловити я не хочу:

Він – квітка неба, хай живе собі.

Хай крильцями барвистими тріпоче,

Щоб радісно було мені й тобі.

І квітку лісову не стану рвати,

Її додому я не понесу,

Бо дома їй джмеля не погойдати,

І не попити лапками росу.

І ні стеблинку, гілку чи билинку,

Я не ображу: це страшенний гріх!

Бо в кожній з них живе тремка живинка,

Що світиться довірою до всіх.

Олеся  Тимків

31 січня 2017 року в 6-А класі  Новоселицької гімназії  відбулася виховна справа  на екологічну тематику «Флора чарівних Карпат» в  рамках загальношкільного проекту «Крок до зірок», метою якої було продовження знайомства з рослинним світом Карпат, розвивати  в учнів інтерес до флори не тільки Карпат, а й рідного краю;   сформувати цілісне уявлення про природу, закономірності її розвитку і співіснування з людьми;  виховувати в дітей  любов, інтерес і повагу до природи, необхідність її оберігати. Ця виховна   справа є продовженням роботи над проектом класу  з екологічного виховання. Учні підготували цікаві розповіді не тільки  про флору карпатських гір, а й свого міста, а також з’ясували,  в чому полягає користь для людини від рослин.  Дослідженнями  встановлено, що 1 га лісу за 1годину поглинає 2 кг вуглекислого газу (це стільки, скільки за цей час видихають 200 чоловік) і виділяє при цьому 2 кг кисню. Крім того, ліси випаровують велику кількість вологи, але не однаково. Найбільше води за літо з 1 га випаровують ялинові ліси – 2240 тон,  дубові – вдвічі менше,  а соснові – тільки 470 тон. Також діти розповіли про хвороби дерев, і як  рослини ведуть саме себе взимку, адже на вулиці зараз зима.

Цікаву інформацію про зимовий період дерев вирішила розповісти група «Екологи –дослідники », яка працює за своїми завданнями:  зимові явища в житті рослин.  Рослини взимку перебувають у стані глибокого спокою. Сніговий покрив має для них важливе значення.  Сніг - поганий провідник тепла. Вкриваючи землю, мов килим,  у  наших лісах взимку можна побачити багато зелених рослин.  Це - численні трав'янисті і напівкущові рослини: брусниця, грушанка, копитняк, верес та інші, які зеленіють під снігом. В одних з них листя живе протягом року, в інших  - змінюється через кілька місяців, як у суниці, але всі вони зеленіють як влітку, так і взимку. Стовбури й гілки дерев і кущів укриті корою. Протягом життя дерева відкладається особлива коркова тканина, клітини якої досить швидко відмирають і наповнюються повітрям, а їх стінки просочуються речовиною - суберином. Коркова тканина майже в 20 разів гірше проводить тепло, ніж інші тканини рослин. Ось чому старі дерева з товстою корою, як у доброму кожусі, витримують без усякої шкоди для себе найлютіші морози. Найстійкішими органами, які формує рослина для перенесення морозу, є бруньки. Всі зимуючі бруньки з осені перебувають у стані спокою. Від холоду вони захищені товстими, водонепроникними лусками, восковим нальотом, кількість вологи в них зменшується. В бруньках нагромаджується  багато інгібіторів - спеціальних консервуючих речовин, які гальмують проростання, частина крохмалю перетворюється на цукор.  З настанням морозів стан глибокого внутрішнього спокою зникає, і бруньки можуть проростати, якщо їх перенести у сприятливі умови. У другій половині зими збільшується сонячне опромінювання і у багатьох дерев з'являється передвесняний "загар". Буруватий колір їх кори набуває червонуватого відтінку (верба, липа). Закінчується період спокою у багатьох рослин. За способами перезимівлі можна виділити кілька груп рослин: дерева й чагарники, у яких бруньки знаходяться зверху і надійно захищені; чагарники й напівчагарники, в яких бруньки знаходяться на приземних частинах, які захищає сніг; багаторічні травині рослини, в яких бруньки, зимують під сніговим покривом; трав'яні рослини, в яких бруньки знаходиться на кореневищах коренях, бульках; однорічні рослини, в яких перезимовує тільки, насіння.

Вічнозелені рослини перезимовують разом із стеблом, листками й плодами. Хвойні рослини ростуть на різних континентах.  В Україні можна зустріти ялину, ялицю, тис ягідний, тис отруйний, кипарисовик, тую, кедра. Серед хвойних рослин в Україні найпоширеніша сосна.  Сім'я у сосни велика. До неї входить понад 100 видів. На Україні ця рослина займає 36% вкритих лісом земель.  Вона скріплює корінням землю і захищає її від руйнування, зберігає повноводність і чистоту річок та водойм, очищає повітря від шкідливих домішок, вірно та безкорисливо служить людям. Росте до 80 м, живе до 400 років. Користь від хвойних рослин  безцінна. Вони є джерелом кисню і слугують “антибактеріальним засобом” для повітря. Там де є ліси, сніг тане повільно, це зумовлює збагачення ґрунту вологою та органічними речовинами. Хвойні дерева скріплюють корінням землю і захищають її від руйнування. Ліси є домівкою для багатьох рослин і тварин, значна частина яких занесена до Червоної книги.  Всі ці рослини  оберігаються законом, і за їх знищення передбачена кримінальна відповідальність (статті 245–249 Кримінального Кодексу України. Штраф або позбавлення волі на 2–5 років).

На завершення виховної справи учні переглянули документальний фільм про природу зимових Карпат.  Робота над проектом триває…

Група  «Екологи – дослідники» ,

Т.Г. Дідух-Бойчук –класний керівник